EKO PIKNIK w Biłgoraju

W pierwszą sobotę września (7.09.2019) odbył się „Piknik Ekologiczny z Janem Pawłem II”. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 10.00 na placu przy kościele parafialnym pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

Partnerem głównym tego przedsięwzięcia był Lubelski Węgiel „BOGDANKA” Spółka Akcyjna. Podczas pikniku zbierano surowce wtórne i zamieniano je na sadzonki iglaste i upominki eko-torby ufundowane przez Ministerstwo Środowiska. Dzieci skorzystać mogły z szeregu atrakcji, m.in. posłuchać koncertów, obejrzeć spektakle dotyczące ekologii. Były pokazy taneczne oraz wspólna zabawa przygotowana przez profesjonalnych animatorów. Wszystko to miało charakter proekologiczny, związany ze świadomym dbaniem o najbliższe otoczenie.

Dodatkowo dzieci brały udział w konkursach tematycznych związanych z ochroną środowiska, a na koniec pikniku wylosowane zostały cenne nagrody, wśród których do wygrania były m.in. kosze ze słodyczami, słuchawki oraz rower. Były również stoiska z eko żywnością, a Nadleśnictwa Biłgoraj, Zwierzyniec Janów Lubelski przygotowały wspólne stoisko edukacyjne dla dzieci. Ze specjalnym ekologicznym programem artystycznym pt. „Frania Recykling. Cztery Żywioły i Ekodancing” wystąpił Teatr „Katarynka”.

Film dzięki życzliwości gazetabilgoraj.pl

Mieszkańcy Biłgoraja i okolicznych miejscowości na piknik najwięcej przynieśli makulatury (650 kg), ale udało się też uzbierać dużo sprzętu elektronicznego, tj. telewizory pralki, żelazka, komputery (450 kg). Bardzo dużo zebrano również baterii (80 kg), szklanych butelek oraz słoików (150 kg). W zamian za te odpady mieszkańcy otrzymywali do posadzenia sosny, świerki i jodły, których sadzonki podarowało Nadleśnictwo Gościeradów.

Patronat nad wydarzeniem objęły: Ministerstwo Środowiska, Województwo Lubelskie, Powiat Biłgorajski, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Nadleśnictwa: Biłgoraj, Zwierzyniec, Gościeradów i Janów Lubelski. Wśród głównych sponsorów tego wydarzenia znajdują się firmy: Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o., ZŁOM-BIŁGORAJ s. c.. Sponsorzy wspierający to: Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy”, PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Spółka z o.o. i Zamojskie Zakłady Zbożowe Sp. z o.o.

Piknik Ekologiczny z Janem Pawłem II to część dużego projektu o nazwie: Kocham, szanuję i chronię środowisko naturalne. Na zakończenie projektu 7 października br. w Biłgorajskim Centrum Kultury zorganizowana zostanie konferencja naukowa poświęcona nauczeniu Papieża o ekologii. Konferencja skierowana będzie do nauczycieli biologii, przedmiotów związanych ze środowiskiem, a także do pozostałych ludzi, którzy zajmują się jego ochroną w poszczególnych urzędach, oraz do młodzieży uczącej się w Technikum Leśnym i uczniów klas o profilu biologicznym.