Działania ekologiczne w Katolickim Przedszkolu im. św. Jana Pawła II

Nowy rok szkolny przedszkolaki rozpoczęły bardzo aktywnie. Dzięki fundacji Gaudium et Spes z Biłgoraja mieli możliwość realizacji projektu pt.: „Kocham, szanuję i chronię środowisko naturalne”, który dofinansowany jest ze środków WFOŚiGW w Lublinie. Celem jest rozbudzenie szacunku do otaczającego środowiska, kształtowanie zachowań proekologicznych wśród najmłodszych i budzenie świadomości ekologicznej dzieci w wieku przedszkolnym.

W ramach realizacji projektu dnia 7 września br. zorganizowany został „Piknik ekologiczny z Janem Pawłem II”, podczas którego odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „I Ty możesz zostać przyrodnikiem”. Zadaniem naszych przedszkolaków było stworzenie własnego zielnika zawierającego zasuszone liście, kwiaty drzew i krzewów z najbliższego otoczenia wraz z własnoręcznie wykonanymi rysunkami dorosłych okazów. Prace były piękne dlatego postanowiliśmy nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Następnie wszystkie zielniki zostały zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w naszym przedszkolu.

Zanim jednak mogliśmy uczestniczyć w pikniku ekologicznym, w lipcu i sierpniu, dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zajęciach o tematyce ekologicznej. Lekcje odbywające się w placówce mają charakter wprowadzający dzieci do tematyki projektowej oraz przygotowujący ich do właściwego odbioru warsztatów i wycieczek przyrodniczych. Zajęcia o mieszkańcach łąki zaczęliśmy od pogadanki, podczas, której przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą przyrodniczą. Dzieci oglądały ilustracje z owadami, rozwiązywały zagadki, które m.in. doskonaliły umiejętność rozpoznawania i nazywania najpowszechniej występujących owadów. Bardzo chętnie uczestniczyły również w zabawie ruchowej z rekwizytami, a na koniec zajęć wykonały wspaniałe prace plastyczne przedstawiające biedronki.

Na kolejnych zajęciach o tematyce przyrodniczej dzieci również wykazały się szczególną aktywnością. Najpierw wysłuchały wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio” następnie bardzo chętnie włączyły się w recytację poprzez naśladowanie dźwięków. Omówiliśmy najczęściej spotykane ptaki, ich wygląd, wielkość, pożywienie i czy zostaną z nami na zimę. Dzieci z zaciekawieniem oglądały kolorowe ilustracje różnych ptaków. Nasze zabawy także związane były z powyższą tematyką. Duże zainteresowanie wzbudziły przyniesione do sali karmniki. Dzieci poznały budowę karmnika oraz jego przeznaczenie dla naszych skrzydlatych przyjaciół, zostały również uwrażliwione na trudne warunki życia ptaszków i uświadomione na konieczność dokarmiania podczas zimowej pory roku.

Wiele radości sprawiły naszym przedszkolakom gry plenerowe, które okazały się dużą atrakcją na naszym placu zabaw.

W dniu 11 września br. odbyła się wycieczka do Nadleśnictwa Zwierzyniec, w której udział wzięły dzieci z grupy Dawidowe Owieczki i Pracowite Aniołki. Tematem spotkania były oznaki jesieni, zwierzęta leśne oraz owoce lasu. Przedszkolaki chętnie udzielały odpowiedzi na różne pytania, z łatwością rozpoznawały odgłosy oraz ślady różnych gatunków zwierząt żyjących w lesie.

Następnie w towarzystwie pracowników Nadleśnictwa udaliśmy się do Parku Krajobrazowego m.in. w celu sprawdzenia swojej wiedzy przyrodniczej w terenie.  Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania związane z realizacją programu, które sprawiają dzieciom wiele radości i dają możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Fundacja Gaudium et Spes w Biłgoraju ma możliwość przeprowadzenia programu przyrodniczo-ekologicznego pt. „Mały ochroniarz przyrody” skierowanego do najmłodszych, realizowanego w Katolickim Przedszkolu im. Jana Pawła II w Biłgoraju.