EKO WYCIECZKA DO OŚRODKA EDUKACJI PRZYRODNICZEJ I PARKU REKREACJI ZOOM NATURY W JANOWIE LUBELSKIM

W ramach realizacji ekologicznego projektu, w ostatnim tygodniu września, odbyliśmy wycieczkę do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim. Dzieci zwiedziły tam wystawę przyrodniczą prezentującą bogactwo flory i fauny Lasów Janowskich oraz fragmenty pracowni z Łążka Garncarskiego. Na warsztatach podziwiały eksponaty zwierząt leśnych i bogatą kolekcję ptaków, które można spotkać na terenie lasów Janowskich. Usłyszały również wiele ciekawych informacji dotyczących życia i zwyczajów tych zwierząt. Po warsztatach wybraliśmy się na spacer ścieżką przebiegającą przez las w pobliżu Ośrodka Edukacji Ekologicznej, podczas którego dzieci miały możliwość podziwiania piękna jesiennej przyrody i bogactwa występującej tam roślinności. Na tablicach umieszczonych na ścieżce znajdowały się opisy walorów przyrodniczych terenu i najciekawsze obiekty przyrodnicze.

Kolejnym punktem wycieczki było laboratorium „Runo leśne” również w Janowie Lubelskim, którego ekspozycja dedykowana była najmłodszym zwiedzającym. Powierzchnię laboratorium wypełniały obiekty warsztatowe, multimedialne i sensoryczno – ruchowe. Oglądając wystawę dzieci miały okazję zapoznać się z podstawowymi informacjami z zakresu botaniki oraz kształtować umiejętności obserwacji natury. W „laboratorium Awifauny i Troposfery”, podziwialiśmy bogactwo awifauny janowskiej i niezwykłe zjawiska atmosferyczne. W „laboratorium Recyklingu i Energii” przedszkolaki oglądały ekspozycje przekazujące informacje na temat różnych rodzajów i źródeł energii odnawialnej jakimi są: wiatr, promieniowanie słoneczne, opady itd,, oraz sposobów wykorzystania energii. Na jednym z monitorów przedszkolaki mogły zobaczyć energię swojego ciała.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ściana z odpadów, mozaika z odzyskanego szkła, instalacje z przedmiotów z recyklingu.

Dzieci zwiedziły również terrarium, w którym mogły podziwiać różne ciekawe stworzenia takie jak: agamę błotną czy aksolotle amerykańską, węże boa i kameleony.  Zobaczyliśmy z bliska najciekawsze ryby polskich rzek i jezior. Były też akwaria egzotyczne i śródlądowe czy też mrówkarium z czarnymi i czerwonymi mrówkami. Zaś w kubiku z niezwykłymi roślinami można było zobaczyć takie unikalne rośliny jak chociażby mimozę wstydliwą, która reaguje na dotyk. W kolejnym laboratorium było ptasie radio. W słuchawkach mogliśmy słuchać odgłosów np. bielika, śmieszki, kapturka czy trzciniaka. Atrakcją okazały się również podwieszone instalacje z korzeniami drzew, warzyw i traw. Przyrodę czuliśmy wąchając zapachy m.in. świerka pospolitego czy mięty pieprzowej.